Gratulujemy i dziękujemy za walkę do samego końca!
Trzymajmy kciuki za naszą drużynę 30.10.2024 r. na zawodach powiatowych!
W środę 16 października 2024 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie - w ramach wizytacji kanonicznej parafii św. Maksymiliana Kolbego w Osowie, naszą szkołę odwiedził Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej.
W imieniu całej społeczności szkolnej zacnego gościa powitała p. Dyrektor Sylwia Gruchała Więsierska. Następnie nasi zdolni szóstoklasiści, pod czujnym okiem p. Kasi, przedstawili montaż słowno - muzyczny, uatrakcyjniając go śpiewem oraz anegdotami z życia św. Jana Pawła II.
Po wystąpieniu uczniów ks. bp. zwrócił się do zebranych w kilku zdaniach, podziękował za możliwość spotkania oraz chętnie odpowiadał na pytania uczniów.
Swoje odwiedziny ks. bp. zakończył wspólną modlitwą, udzielając wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Podczas tej wizyty ks. bp. spotkał się również z nauczycielami oraz pracownikami administarcji i obsługi. Na zakończenie spotkania zaproponował wspólne zdjęcie i wpisał się do kroniki szkolnej.
Mamy nadzieję, że wizyta ks. bp. w progach naszej szkoły zapisze się w naszych sercach i pamięci. Bardzo cieszymy się z odwiedzin Jego Ekscelencji Księdza Biskupa i życzymy wielu łask Bożych w pracy duszpasterskiej i w życiu osobistym!
Nasza szkoła we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji - Kampania Dzieciństwo bez Przemocy, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Ambasadorami kampanii Dzieciństwo bez Przemocy są: Jakub Gierszał, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Sonia Bohosiewicz, Emilia Komarnicka, Agnieszka Sienkiewicz i Kasandra Zawal, którzy aktywnie wspierają inicjatywy mające na celu ochronę dzieci przed krzywdzeniem. Ich zaangażowanie i obecność pomaga zwiększyć świadomość społeczną oraz mobilizować do wspólnego działania na rzecz bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa dla każdego dziecka.
Każdy z nas może przyłączyć się do tej akcji poprzez podpisanie manifestu pod poniższym linkiem:
W ramach tej kampanii dostępne są materiały dla szkół oraz rodziców (scenariusze zajęć, filmy, webinary i inne pomocne materiały), które serdecznie polecamy!
Szczegółowe informacje dotyczące kampanii dostępne są na stronie internetowej:
https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
Podziel się informacjami o kampanii z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, aby zwiększyć jej zasięg i zachęcić innych do zaangażowania.
Nie bądź obojętny – działaj – reaguj!
W piątek 11 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów klasy szóstej i ósmej pod opieką p. Ewy.
Uczniowie doskonale wcielili się w swoje role i żartobliwie zaprezentowali rzeczywistość szkolną, a przygotowana przez nich propozycja wspólnego wyjazdu w opcji "all inclusive" wszystkim belfrom przypadła do gustu...
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi.
Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Wręczyli upominki wykonane na zajęciach techniki i koła robótek ręcznych.
Dyrektor szkoły - Pani Sylwia Gruchała Więsierska wręczyła nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody, wszystkim złożyła życzenia i podziękowała za zaangażowanie, wspaniałą współpracę i wielkie serca okazywane każdego dnia.
Dnia 10 października 2024 r. wspólnie z uczniami klasy pierwszej przeżywaliśmy wyjątkowy dzień – uroczyste ślubowanie. Dzieci zostały oficjalnie pasowane na uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem.
Następnie nasi mali bohaterowie przygotowali niezwykłe przedstawienie – wraz z nimi wyruszyliśmy w magiczną podróż po szkolnych korytarzach. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności nie tylko aktorskie, ale i muzyczne.
Następnie nastąpiło ślubowanie. Dzieci ślubowały, że będą się pilnie uczyć, ale także będą dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować. Będą przestrzegać jej regulaminów, uczyć się szacunku i tolerancji w stosunku do innych ludzi. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było pasowanie ołówkiem przez Panią Dyrektor Sylwię Gruchała Więsierską. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz upominki. Miłą niespodziankę przygotowali starsi koledzy i koleżanki z klasy drugiej i trzeciej w postaci drobnych upominków. Dziękujemy również rodzicom za przygotowany słodki poczęstunek, dzięki któremu mogliśmy radośnie zakończyć nasz wielki dzień – PASOWANIE.
W czwartek, 10 października uczniowie kl. 2 i kl. 5 wzięli udział w warsztatach tradycyjnego wypieku chleba "sworzyńskiego" w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach. Co roku odwiedzamy to wspaniałe miejsce z kolejnymi grupami uczniów.
Uczestnicy warsztatów chętnie wykonali część praktyczną oraz z uwagą wysłuchali prelekcji na temat historii i szacunku wobec chleba. Największą radość sprawiło dzieciom wyjmowanie ciepłego i pachnącego chleba z pieca. Pełni wrażeń o nowe doświadczenia kulinarne z „Certyfikatem Małego Piekarza” i pachnącym chlebkiem powrócili do domów.
Celem warsztatów była nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim upowszechnianie edukacji regionalnej i promowanie rękodzieła ludowego.
Nasza biblioteka równiez w tym roku szkolnym również uczestniczy w ogólnopolskim projekcie "Mała książka Wielki człowiek" dla dzieci od 3 do 6 lat. W ramach projektu dzieci odwiedzają w piaatki bibliotekę i samodzielnie wybierają książkę do wypożyczenia.
Wierzymy, że czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko nauczy się samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, rozbudzają wyobraźnię i zakorzeniają je w kulturze. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu dziecku, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.
W piątek 4.10 byliśmy na spektaklu teatralnym "Kamienie na szaniec" w wykonaniu artystów z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Starsza młodzież z naszej szkoły (klasy 6-8) miała okazję obejrzeć teatralną adaptację słynnej powieści Aleksandra Kamińskiego na deskach sceny w Kinie Remus w Kościerzynie. Wśród widowni śmiech łączył się z westchnieniami wzruszenia, bo jak tu nie płakać nad losem Rudego i jego kompanów z Szarych Szeregów? Twórcom spektaklu udało się uchwycić meritum powieści, czyli pokazać jak młodzi ludzie w czasie okupacji niemieckiej próbowali połączyć chęć heroicznej walki w imię Ojczyzny z codziennymi życiowymi rozterkami.
Oby więcej takich inspirujących wyjazdów!
W środę 2.10.2024 r. odbyły się gminne zawody biegowe w sztafetach przełajowych.
W naszym lesie gościliśmy szkoły z Wiela i Karsina.
Organizatorzy przygotowali 3 trasy biegowe.
Nasi sportowcy dzielnie walczyli w swoich kategoriach.
Młodsze dziewczynki z Osowa awansowały na zawody powiatowe.
Trzymajmy za nie mocno kciuki.
02.10.2024 uczniowie klas 1-3 wybrali się na przedstawienie pt. „Kubuś Puchatek” do kina Remus w Kościerzynie. Dzieci miały okazję spotkać Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz śmiać się z ich przygód w Stumilowym lesie. W spektaklu występowali nie tylko aktorzy ale i lalki.
„ Warto mieć przyjaciół”- to główne przesłanie tego ciekawego i pełnego humoru przedstawienia. Dzieci wróciły pełne wrażeń, a wspólna podróż na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Czekamy na kolejne teatralne przygody.
30 września 2024r. na orliku przy szkole w Osowie odbyły się II Kaszëbsczé Miónczi.
Gościliśmy uczniów klas 4-5 ze Szkoła Podstawowa im. Wincentego Rogali w Karsinie uczących się języka kaszubskiego.
Rozgrywki rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu.
Młodzi Kaszubi zmierzyli się w siedmiu konkurencjach takich jak: cësk skòrzniã, stolemòwé biôtczi, bùlewny kòsz, kùlanié krãga, chùtczi dél, toczk i Remùsowô kara.
Poza nimi przygotowali plakaty o tematyce sportowej oraz muzyczną pezentację swojej drużyny.
Wszystkie drużyny popisały się wytrwałoścą, zręcznością i niebywałą walecznością! Emocje nie odpuszczały do samego finału..Ostatecznie, po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła drużyna z Osowa, a II miejsce reprezentacja z Karsina.
Nagrody, dyplomy i pamiątkowe statuetki wręczyli: wójt gminy Karsin p. Roman Brunke oraz dyrektor szkoły p. Sylwia Gruchała Więsierska.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i świetną zabawę, a opiekunom za wspaniałe przygotowanie drużyn. Miónczi zakończyło wspólne ognisko.
Poza konkurencjami konkursowymi nie mogło zabraknąć rozgrywek międzyklasowych i zabaw z okazji Dnia Jesieni.
Do ùzdrzeniô za rok
Bogactwo językowe Europy stanowi niezwykłą wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. Rozwijanie umiejętności językowych jest zarówno koniecznością, jak i prawem KAŻDEGO z nas – takie jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków.
Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
W szkolnych obchodach EDJO dn. 23 września uczestniczyli uczniowie klas I-VIII. Reprezentacje klas IV-VIII z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowały ciekawostki, plakaty, potrawy i prezentacje poszczególnych krajów.
Europejski Dzień Języków był ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia. Mamy nadzieję, że uświadomiliśmy wszystkim uczestnikom, że znajomość języków obcych jest bardzo ważna i ułatwia życie!
Dziękujemy organizatorkom tego dnia: pani Kasi M. i pani Malwinie.
Powered by aSc EduPage